Kadın Üzerine | Kadına Dair Ne Varsa

Zayıflamaya Uykuyla Başlayın

23.05.2014
620
Zayıflamaya Uykuyla Başlayın

Zayıflamaya Uykuyla Başlayın

Zayıflamak için, günde 7-8 saat uyumayı alışkanlık haline getirin.

Son 10 yılda büyük artış gösteren obezite hastalığı, yüzyılın hastalığı olarakta adlandırılmakta. Bunun sebepleri arasında hazır gıda tüketimi de yatmakta. Kültürümüzde olmayan ve sonradan iyiden iyiye aramıza giren “hamburger, pizza, vs” gibi yiyeceklerden kaynaklanan kilo artışı herkesin canını sıkmakta. Tabiki kilo almamızı sağlayan faktörler çok. Bu örnek sadece birisi içindi.
Kilo sorunu yaşayan kişilerin hayat standardı düşmekte. Obezite, aşırı kilo ve şişmanlıkla ilgili her geçen gün yeni bir bilgi sahibi oluyoruz. Eskiden sadece fazla yemekten kaynaklandığı düşünülen bu hastalığın ortaya çıkmasında artık hormonların, metabolizmanın, öğrenilmiş yeme davranışlarının, stresin de rol oynadığını biliyoruz.

Son yapılan araştırmalarda da, yukarıdaki sebeplere ilave olarak az uyku süresinin de şişmanlığı tetiklediğini kanıtlanmış. Az uyku süresi şişmanlığı çok yönlü olarak etkiliyormuş.

Günde 6 saatin altında uyuyanlarda, ilk etapta uyku hormonlarında değişimler oluyor. Vücut onarım hormonu olan “melatonin” daha az salgılanıyor. Büyüme hormon seviyeleri düşüyor. Bununla birlikte şişmanlık önleme hormonu olan “leptin” seviyelerinin de geç uyumada seviyesinin azaldığı bununla birlikte mideden salgılanan açlık hormonu olan Ghrelin’in de fazlalalaşarak kişi de yemek konusunda dürtü oluşturduğu artık biliniyor.

Yine Journal of Nutriution dergisinin son sayısında, 223 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, alışkanlık olarak kısa uyku süresi olanların, özellikle günde 6 saatin altında uyuyanların, daha çok enerji ihtiyacı olduğunu, bu durumda daha çok kalori aldıklarını ve bu sebepten de obezitenin kaçınılmaz olduğu gösterdi.

Eğer kilo probleminiz varsa, zayıflamaya nereden başlamalıyım diye düşünüyorsanız, yaşam tarzınızda yapacağınız ilk değişiklik uykunuzla ilgili olsun.
Uykuda zayıflamak için dikkat etmeniz gerekenler:

  • İlk olarak uyku saatlerinizi düzenleyin, en geç 23.30’da yatağa gidin, 24’ü geçmeyin.
  • Gün içerisinde yaptıklarınızı düşünüyorsanız eğer mümkün olduğu kadar kısa bir zamanda sonuca ulaştırın ve aklınızı tamamen boşalttıktan sonra uykuya dalın.
  • Karanlık bir odada uyumaya özen gösterin. Çünkü karanlık vücut onarım hormonu olan melatonin seviyesini yükseltir.
  • Uyku sırasında muhakkak gürültüsüz, sessiz bir ortam tercih edin. Yani televizyonun, radyonun başında uyumayın.
  • Akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yemeyin. Mümkün ise aç uyuyun. Aç uyumak büyüme hormonunu yükseltir. Bu durum hem gençleşmenizi hem de uykuda daha çok kilo vermenizi sağlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.