Kadın Üzerine | Kadına Dair Ne Varsa

Vücuttaki ödem nasıl atılır?

28.03.2019
355

Vücuttaki ödem nasıl atılır?;Vücuttaki ödem çoğu insanın ortak problemi. Peki, fazla tuz tüketimi, hareketsizlik, hormon değişiklikleri gibi nedenlerden meydana gelen ödem nasıl

Vücuttaki ödem nasıl atılır?

Vücuttaki ödem çoğu insanın ortak problemi. Peki, fazla tuz tüketimi, hareketsizlik, hormon değişiklikleri gibi nedenlerden meydana gelen ödem nasıl atılır? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere ödemden kurtulmanın yollarını açıklıyoruz.

Ödem, vücut ağırlığının artmasıyla, yüzün, ellerin şişmesi, kolların ve bacakların sertleşmesiyle kendini belli eder. Vücudun hücreler arası sıvı hacminin artmasıyla ödemi önleyemeyebilirsiniz ancak hızlı ödem söktürücü yöntemlerle bu sorundan kurtulmanız mümkün!

Daha fazla hareket edin!

Uzun süre hareketsiz kalmak, lenf dolaşımını azaltır ve ödeme neden olur. Lenf sistemi, vücuttaki fazla sıvıların atılmasında son derece önemli. Daha fazla hareket ederek ve düzenli spor yaparak ödemden kurtulabilirsiniz.

Tuz tüketimini sınırlayın!

Fazla tuz tüketimi vücutta ödem, yüksek tansiyona ve kalp, böbrek, beyinle ilgili ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle günlük tuz tüketiminizi gözden geçirin ve tuzu azaltın. Yemeklere koyduğunuz tuzu azaltmak dışında, soslar, cips, çerez gibi yüksek tuz içeren hazır gıdalardan uzak durun.

Karbonhidrat tüketimini azaltın!

Fazla karbonhidrat tükettiğinizde, vücut bunu sindirmek için fazla su tutar. Bu da ödeme neden olur. Karbonhidrat içeren ekmek, makarna, pilav gibi besinlerin tüketimini azaltarak ödem sorununun önüne geçebilirsiniz.

Ödem giderici besinler tüketin!

Bazı besinler vücuttan su atılmasına yardımcı olur. Ödem sorunuyla karşılaştığınızda kiraz, ananas, kayısı, maydanoz, yoğurt, kefir, salatalık gibi ödem giderici besinler tüketebilirsiniz. Kadınlarda özellikle adet öncesinde ve adet döneminde değişen hormonlar nedeniyle ödem artar. Bu dönemde tuzlu ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerden uzak durmakta fayda vardır.

Ödemden kurtulmak için bol su için!

Su, en önemli ödem giderici yöntemlerden biridir. Günlük en az 2,5 litre su içerek ödemden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda, alkol, kola, şekerli meyve suları gibi içeceklerden uzak durmanızda da fayda var.

Vücuttaki ödem nasıl atılır, öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıklarına da göz atın:

En kolay ödem söktürücü yöntemler

Adet döneminde ödem söktürücü yöntemler

Ödem söktürücü maydanoz suyu tarifi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.