Kadın Üzerine | Kadına Dair Ne Varsa

Vücudun susuz kaldığını nasıl anlarız?

01.04.2019
365

Vücudun susuz kaldığı nasıl anlaşılır? Susuzlukla birlikte ortaya çıkan rahatsızlıklar. Susuzluğun 10 belirtisi. Susuz kalmak kilo aldırır mı? Bu belirtileri yaşıyorsanız hemen su içmeye başlamalısınız.

Vücudun susuz kaldığını nasıl anlarız?

Nefes almak insanlar için ne kadar önemliyse su içmek de sağlıklı, uzun ve dengeli bir şekilde yaşamak için o kadar önemlidir. Peki, vücudun susuz kaldığı nasıl anlaşılır? ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizlere, susuz kalmanın belirtilerini derledik.

Suyun sağlık için önemi

Su, vücuttaki birçok fonksiyonun gerçekleşmesi için yardımcı olan yaşam kaynağıdır. Organlarınızı, eklemlerinizi korumak, hücrelere oksijen taşımak gibi birçok önemli faydası vardır. Ancak yeterli miktarda su içilmediği zaman tüm bu fonksiyonlar zarar görür ve vücut reaksiyon göstermeye başlar. Susuzlukla birlikte ortaya çıkan rahatsızlar nelermiş, bir bakalım…

İdrar rengi koyulaşır!

Yeteri kadar su içmediğinizi idrar rengine bakarak anlayabilirsiniz. İdrarınız koyu renkteyse yeterli miktarda su içmiyorsunuz demektir. Vücut susuz kalınca kan basıncı düşer ve dokular kurur bu nedenle böbrekler de idrarı daha yoğun hale getirerek kendisini koruma altına alır. Koyu renkli idrar koku ve yanma hissi de yaratır. Böyle bir durumda su içme alışkanlığınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Kabızlık artar!

Yeterli miktarda su içmemenin en önemli belirtilerinden biri kabızlıktır. Günümüzde yoğun tempo yüzünden yeteri kadar su içemeyen ve kabızlık problemi yaşayan birçok insan var. Bir de üstüne düzensiz beslenme eklenirse vücudun suya olan ihtiyacı daha da artar. Günde en az 8 bardak su içerek, sağlıklı beslenmenize ve sporunuza destek vermelisiniz. Aksi takdirde, kabızlık problemi daha ciddi boyutlara ulaşabilir.

Yorgunluk ve enerji kaybı

Vücut ihtiyacı olan suyu aldığı zaman, bunu enerjiye dönüştürür. Ancak tam tersi durumda kan basıncı ve miktarı düştüğü için halsizlik ve yorgunluk başlar. Hatta ilerleyen belirtiler olarak baş dönmesi, hafızada zayıflık ve reflekslerin güçsüzleşmesi ortaya çıkar. Özellikle yoğun tempoya sahip kişiler gün içinde fazla su kaybettiklerinden, yerini mutlaka günde en az 8 bardak su içerek doldurmalılardır.

TIKLA OKU: Yorgunluktan kurtulmanın yolları

Ağız kuruluğu

Uzun süren susuzlukla beraber ağız kuruluğu başlar. Bazı kişiler ağız kuruluğunu susuzluğun başlangıcı olarak düşünür. Ancak ağzınız kurumaya başlamışsa susuzluk ileri seviyeye gelmiş demektir. Ağız kuruluğunu yaşamaya başladığınız an su içmelisiniz ve günlük almanız gereken suyu düzenli olarak almalısınız.

Cilt esnekliği ve kuruluk

Vücudun susuz kalmasıyla birlikte cilt esnekliğini kaybeder ve kurumaya başlar. İç organlarınız ne kadar sağlıklıysa cildiniz de o kadar sağlıklı ve genç görünür. Cildinizin kurumaya başladığını görüyorsanız yeteri kadar su içmiyorsunuz demektir. Günde en az 8 bardak su içerek kan basıncını artırır ve organların sağlıklı çalışmalarını sağlarsanız. Böylece cildiniz daha esnek ve parlak bir hale gelir.

TIKLA OKU: Cilt kuruluğu nasıl giderilir?

Susuzluk ve baş ağrısı

Susuzluk, şiddetli baş ağrılarına neden olur. Aynı zamanda başka bir sebepten baş ağrısı yaşıyorsanız hemen ağrı kesiciye sarılmak yerine bir bardak suyu yudum yudum içerek baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Krampların nedeni

Kas dokularında bulunan su, kasların rahatlıkla kasılıp gevşemesine yardımcı olur. Vücut susuz kaldığında, vücutta elektrolitler dengesizleşir ve kasların ihtiyacı olan demiri şarj edemez. Bu da kaslarda kramplara neden olur.

Susuzluk kilo aldırır!

Gün boyu su içmek yerine yemek yemeyi tercih ediyorsanız vücudun ihtiyacı olan su miktarı daha da artar. Kabızlık problemleriyle birlikte sindirim problemleri başlar. Böylece kilo almak kaçınılmaz hale gelir. Düzenli su içmek acıkma hissini azaltır ve metabolizmayı hızlandırır. Böylece daha az yemek yiyerek, daha fazla kalori yakmış olursunuz. Günde 2-3 litre su içmek kilo kontrolü yapmanıza yardımcı olur.

Suyun sağlık için önemini, susuzlukla birlikte ortaya çıkan rahatsızlıklardan anlayabilirsiniz. Susuz kalmanın belirtilerini şiddetli bir şekilde yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.