Kadın Üzerine | Kadına Dair Ne Varsa

Sağlıklı yoldan zayıflama maddesi: Su

30.04.2014
1.317
Sağlıklı yoldan zayıflama maddesi: Su

Merhaba arkadaşlar;  Sağlıklı yoldan zayıflama maddesi su’ya değineceğiz.
Vücudun en önemli maddelerinden: Su


Kanın yüzde 92’si, kemiklerin yüzde 22’si, beynin ve kasların yüzde 75’i sudur. Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi, vücudun su dengesinin korunması ile mümkündür. Vücutta biriken toksinleri atmak, vücudun ısı dengesini sağlamak için idrarla 1500, deri yoluyla 500, dışkı ve solunum ile 300’er ml (toplamda yaklaşık 2.5 lt) su kaybedilmektedir. Vücuttaki su oranının yeterli düzeyde tutulması yaşamsal önem taşıdığından, kaybolan suyun alınması zorunludur.

Su Yaşlanmanızı geciktirir. 
İdeal vücut su oranları metabolizmanın verimli çalışmasını sağlar. Yaşlanmayı yavaşlatır. Damarların yükünü hafifleterek kan akışını düzenler. Böylelikle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz azalır. Sindiriminize olumlu katkıda bulunur.

Yemekten 15 dakika önce içilen suyun faydası çoktur.

Yemekten önce su içilme ihtiyacının sebebi öğünlerden 30 veya 15 dakika önce alınan suyun, metabolizmayı hızlandırma üzerine ve midede hacim oluşturarak öğünde fazla besin alımı engellemek adına göz ardı edilemeyecek faydaları vardır. Bu su meyve suyu da olabilir, neskafe de olabilir, bitki suları da olabilir. Önemli olan midenin işleyişini hızlandırmak, alınan besinlerin vücuda sindirimini kolaylaştırmaktır.

Dilerseniz suyun insan vücudu için olan faydalarını maddeler halinde ele alalım.

 

Faydaları

* Hücrelerin vücut içindeki iletişimine yardımcı olur. Hücrelerin daha hızlı çalışmasını sağlar.

* Ağız, göz ve burun gibi vücut dokularını nemlendirerek biraz daha sağlıklı kullanmamıza olanak sağlar.

* Vücuttaki kan, gastrik sıvı, tükürük, amniyotik sıvı (gebelikte) ve idrar gibi vücut sıvılarının büyük bir kısmı sudur.

* Dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığın önlenmesine katkıda bulunur. Böylelikle vücuttaki besinlerin boşaltım yoluyla dışarı atılması kolaylaşır.

* Cilt sağlığında, bağışıklık sisteminde, vücut ısısının denetiminde, ödemin atımında çok büyük bir rolü vardır.

* Tükürük ve mide salgısında besinlerin sindirilmesinde görev alır.

* Kilo alıp-vermeden dolayı oluşan sarkmaları, sporla birlikte önler. Böylelikle daha az yorularak, daha fazla kilo verip; obezite gibi hastalığın önüne geçmiş oluruz.

* Vücudun ihtiyaç duyduğu iz minerallerin çoğunu sağlar.

* Soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve mesane kanseri riskini düşürür. Bilindiği gibi böbrek taşları ile ilgili hastalıkları genel olarak suyun eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

* Zayıflama diyetlerinde metabolizmayı çalıştırmanın yanında, midede hacim oluşturarak, tokluk hissi vermede önemli rol oynar. Zayıflamak istiyorsanız su tüketin. En sağlıklı yoldan zayıflayın.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayşe dedi ki:

    Evet su gerçekten çok önemli. Çay, kola vs. içiyorum diye su içmemezlik yapmayın. Suyun yeri ayrı. Su hayattır. Bilinçlendirmeniz için teşekkür ederim.