Kadın Üzerine | Kadına Dair Ne Varsa

Kabuklu elma kolestrole iyi geliyor

22.11.2014
628
Kabuklu elma kolestrole iyi geliyor

Kabuklu elma kolestrole iyi geliyor

Kalp hastalıklarına sebep olan yüksek kolesterol yaşamı tehdit ediyor. Prof. Dr. Ziya Mocan, bu sıkıntıya karşı ‘Günde 2 tane kabuklu elma yiyin’ diyor.

Hiçbir belirti vermeden sinsice ilerleyen kolesterol yüksekliği kalp rahatsızlıklarını da beraberinde getiriyor. Kolesterol yüksekliğinin bilindiği üzere beslenme bozukluğundan kaynaklandığını biliyoruz. Aynı zamanda genetik yani kalıtımsal faktörlerle de oluşabileceğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, “Yüksek kolesterol, kanda çeşitli yağların yüksekliğini ifade eder. Yağ tiplerinde olan bozukluklar başta kalp damar hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasında ve ilerlemesinde rol oynar” diyor.

Prof. Dr. Mocan’a göre kolesterolü dengelemek için başta elma olmak üzere birkaç püf noktası paylaşıyor bizlerle. O lise şu şekilde;

Elma: Kolesterolü düşürdüğü kanıtlanan pektin adlı bir çeşit çözülebilir lif açısından zengindir. Bir orta boy soyulmamış elmada 3.5 gram lif bulunur. Bu günlük almamız gereken lif miktarının yüzde 10’undan fazladır. Gün içerisinde 2 elma yemeniz kolesterolünüzün düşmesinde faydalı olacaktır. Fazla tüketmenizde sıkıntı çıkabileceğini yeri gelmişken söylemekte fayda var.

Balık: İyi bir Omega-3 yağ asidi olan balık, kolesterol ve trigliseritleri düşürür.Koroner arter hastalığı riskini azaltır. Aynı zamanda unutkanlığa da iyi geliyor.

Ahududu: Ne kalorisi ne de içerisinde yağ bulunan ahududu kalp ve felç gibi hastalıkları önlenmesinde etkilidir. Kolesterolü dengeler. Bolca tüketebilirsiniz.

Badem: İçeriğindeki tekli doymamış yağ oranı ile kolesterolün dengede kalmasında etkilidir.

Greyfurt: C vitamini zengini güçlü bir antioksidandır. Atardamarlarda plak oluşturan LDL ya da kötü kolesterolün yükselmesini önleyerek kalp hastalığına karşı koruma sağlar.

Havuç: Lif zengini havuç, kalsiyum pektat adlı kolesterolü düşürdüğü kanıtlanan bir lif içerir.

Zeytinyağı: Tekli doymamış yağ asitleriyle HDL ya da iyi kolesterolü dengeler. Kroner arter hastalığını önlemeye yardımcı olur. nnYeşil çay: Kansere karşı etkisiyle bilinen yeşil çay, kolesterolü de düşürerek kalp hastalıkları ve felce karşı koruma sağlar.

Üzüm: Günde 1 avuç üzüm kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Tabiat ananın bizlere sunduğu bu güzel meyve, sebze gibi ürünleri tüketmekte fayda var. Unutmadan söyleyelim; Verdiğimiz ürünler sadece yan üründür. İlaç kullanıyorsanız eğer hekiminize danışarak hareket ederseniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Sağlıklı günler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.