Kadın Üzerine | Kadına Dair Ne Varsa

Düzenli Uyku ve Faydaları

24.04.2014
740
Düzenli Uyku ve Faydaları

Teknolojinin gelişmesi ve radyasyon etkilerinin artması sonucu artan uykusuzluk problemleri hayatımıza bir fark etmesek de büyük oranda etki etmektedir. Uyku haplarına da bağlılığa sebep olan bu küçük görünen ama büyük problem hayatımıza olumsuz yönde etki eder. Uykusuzluk problemleri hem aile hem de iş hayatını olumsuz etkiler. Bu problemleri önlemek için genelde uyku hapları kullanılır. Ama bu problemlerin uyku haplarıyla çözüme kavuşulacağı düşünülüyorsa bunda bir hata mevcuttur. Çünkü bu hataların önüne geçmek tabiri caizse kaş yapmaya çalışırken göz çıkarma olayına benzer. Bu haplar belki sizi uyutur, ama aynı zamanda bağımlılık yaparak vücudunuzu bu haplara alıştırarak hapların daha fazla kullanılmasına yol açar. İlla hap benzeri bir şey kullanılacaksa bu bitkisel yoldan yapılmalıdır. unutulmamalıdır ki düzenli uyku hem insan sağlığı açısından önemlidir hem de sosyal ilişkilerinizi düzene koymasında yardımcı olur. Bilimsel araştırmalara göre en verimli uyku 23.00 ile 4.00 arasındadır. Bir insanın ortalama uyku süresi ihtiyacı 5-6 saat civarındadır. Peki bu düzenli uykunun ne gibi faydaları vardır? Dilerseniz maddelendirip öyle paylaşalım.
Daha zinde bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur.
Böylelikle özellikle ağır iş yapan biriyseniz iş yükünüzün hafiflemesine yardımcı olur. İş yükünüz hafifledikçe yorulma olasılığınız düşecek, kendinizi daha zinde hissedeceksiniz.
Genç ve zinde bir beyin ile işlerinizi daha hızlı ve pratik yapmanızı sağlar.

Metabolizmanızın güçsüz ve halsiz düşmesine engeldir.
Bu sayede metabolizmanız güçlü olduğu için vücudunuzun hastalıklara karşı direnmesi daha kolay olacak ve hasta olma olasılığınız düşecektir. Böylelikle daha uzun bir ömür sürer, sevdiklerinizle daha uzun süre vakit geçirirsiniz.
Özellikle kadınlarda görülen menopoz sürecini geciktirir. Çünkü stres daha az olacaktır. Daha az sinirlenecek, kendinizi daha hafif hissedeceksiniz.

Bir sonraki yazımıza kadar kendinize iyi davranın.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.