Kadın Üzerine | Kadına Dair Ne Varsa

Doğru Pilates Programı Nasıl Olmalı?

14.03.2019
302

Günden güne daha popüler hale gelen ve temel prensipleri nefes, konsantrasyon ve kontrol olan pilates ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Öğr. Gör. Gülşah Konakoğlu, “Kişilerin fizyoterapist kökenli pilates eğitmenlerini tercih etmelerini öneriyoruz çünkü herkes pilates eğitmeni olamaz ve herkes pilates yapamaz” dedi.

Doğru Pilates Programı Nasıl Olmalı?

Pilates fiziksel kuvveti, esnekliği ve koordinasyonu artıran, stresi azaltan, iyilik hali hissini ve mental odaklanmayı geliştiren egzersizlerin başında geliyor. Son dönemlerde popüler olan pilates için hem ulusal hem de uluslararası birçok eğitmenlik sertifikası programı bulunuyor. Yapılan yanlış uygulamaların da kas iskelet sistemi sakatlanmalarına neden olabileceğini ifade etti.

Kişiye uygun olmalı

Pilates, standart bir program düzenlenip, herkese aynı programın uygulanabileceği bir egzersiz değildir. Grup egzersizleri için aynı seviyede olan kişilerin bir araya getirilip grup oluşturulması son derece önemlidir. Bununla birlikte pilates, her seans ezbere, aynı şekilde yinelenen bir programın uygulanabileceği bir eğitim de değildir.

Bu nedenle pilatese başlamak isteyen kişiler fizyoterapistler tarafından değerlendirilmeli ve uygun seviyeden başlatılmalıdır. Ayrıca kişilerin mümkünse fizyoterapist kökenli pilates eğitmenlerini tercih etmelerini şiddetle öneriyoruz çünkü herkes pilates eğitmeni olamaz ve herkes pilates yapamaz.

Sakatlıklara dikkat!

Pilatese başlayacak kişilerin öncelikle ağırlık taşıma simetrisinin değerlendirilmesi gerekiyor. Nötral pozisyon kişiden kişiye değişir, ancak önemli olan kişinin kendisine özgü olan nötral pozisyonunu yaptığı hareket sırasında korumasıdır. Bu omurganın stabilizasyonu için son derece önemlidir.

Eğer kişi egzersiz sırasında nötral pozisyonunu korumakta güçlük çekiyorsa, yapılan egzersiz o kişiye uygun değildir. Kişiyi zorlamaktadır ve sakatlıklara sebep olacaktır. Bu nedenle pilates eğitimi sırasında eğitmenin çok dikkatli olması gerekmektedir.

Omurganızı yaralayabilirsiniz

Özellikle karın ve sırt kaslarının stabilize edici fonksiyonlarının fizyoterapist tarafından değerlendirilmesi gerekir. Eğer omurganın derin ve orta tabakasında yer alan bu kasların stabilize edici fonksiyonları yeterli değilse ve pilates egzersizi sırasında nötral pozisyon korunamıyorsa dış tabakadaki karın ve sırt kasları daha fazla çalışacaktır. Çünkü omurganın stabilizasyonu yetersiz kaldığından, kişi hareketi gerçekleştirebilmek için zaten güçlü olan kas gruplarını kullanmaya yönelecektir. Bu şekilde yapılan egzersiz sırasında omurga yaralanmaya açık hale gelecek ve sakatlanmalara yol açacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.