Kadın Üzerine | Kadına Dair Ne Varsa

Adet düzensizliği için ne yapılmalı?

11.01.2019
405

Adet düzensizliği için ne yapılmalı?;Adet düzensizliği, her kadında farklı sebeplerle kendini gösterebilir. Bir kişide fazla kilo, bir başkasında polikistik over nedeniyle olabilir. Adet

Adet düzensizliği için ne yapılmalı?

Adet düzensizliği, her kadında farklı sebeplerle kendini gösterebilir. Bir kişide fazla kilo, bir başkasında polikistik over nedeniyle olabilir. Adet düzensizliği için ne yapılmalı, sorusuna en doğru çözümleri bulmak için sebepleri tespit etmek son derece önemlidir.

Öncelikle, adet düzensizliğine neden olan etkenleri açıklayalım, sonrasında tıbbi ve bitkisel çözüm üzerine devam edelim.

Aşağıda sıraladığımız durumlar, adet düzensizliğine sebep olabilir. Bu yüzden, adet düzensizliği için ne yapılmalı konusunda tam karar vermeden önce kendinizi gözlemlemeniz faydalı olur:

  • Obezite veya fazla kilolu olmak
  • Şok diyetlerle hızlı kilo vermek
  • Aşırı derecede stres altında olmak
  • Polikistik over sendromu
  • Tiroid bezlerinin bozukluğu
  • Yumurtalıklarda kist
  • Rahimde miyom

Elbette, en doğru teşhisin yapılabilmesi için en kısa sürede kadın doğum uzmanına muayene olmalısınız. Sizlere bir örnek verelim: Çevremizden bir kişide adet düzensizliği vardı. Bazen sancıları oluyordu ancak korktuğu için doktora gitmiyor, erteliyordu.

Adet düzensizliğini hafife almayın!

Adet düzensizliğini görmezden gelen o kişi, aylarca doktora gitmekten kaçındı. En sonunda ağrıları dayanılmaz hale geldiğinde hastaneye başvurdu. Sonuç mu? Meğer, adet düzensizliğinin sebebi rahimde miyom olmasıymış. Maalesef, uzun süre doktora gitmediği için miyom içeride büyümüş ve neredeyse dört kilo ağırlığa gelmiş. Mecburen, ameliyat oldu. Üstelik, oldukça ağır bir ameliyat…

“Erken teşhis, hayat kurtarır” derler. Belki o kişi, adet düzensizliği ilk başladığı zamanlarda doktora gitseydi, bu derece büyük bir ameliyata gerek kalmayacaktı.

Adet düzensizliği için hemen jinekologa başvurmalısınız.

Adet düzensizliği tedavisi nasıl yapılır?

Doktor kontrolü konusunda anlaştığımızı düşünüyoruz. O yüzden şimdi, diğer faktörleri ele alabiliriz.

  • Fazla kilo: Eğer, obezite veya yüksek kilo sebebiyle adet düzensizliği varsa, çözüm için sağlıklı yollarla zayıflamayı tercih edin.
  • Hızlı kilo kaybı: Eğer, şok diyetler sonucu kilo vermişseniz, hormon sistemi tamamen bozulmuştur. Sağlıklı beslenmeye geçiş yapın.
  • Aşırı stres: Adet düzensizliğinde stres, önemli bir faktördür. Stresi azaltmak için spor veya meditasyon yapın. Bakış açınızı değiştirecek kişisel gelişim kitapları okuyun. İbadet edin, farkındalığınızı yükseltin.

Adet düzensizliği için bitkisel çözüm

Adet düzensizliği için bitkisel çözüm şansı da olabilir. Ancak, altını çizerek söyleyelim: Lütfen, öncelikle doktora gidin sonrasında bitkisel çözüm arayın.

Düzenli regl dönemi için sabah ve akşam aç karnına bir tatlı kaşığı aspir yağı içebilirsiniz. Regl olana kadar her gün, günde iki defa aspir yağı kullanmaya devam edin. Adet olunca bırakın, aspir yağına ara verin. Adet dönemi bitince aspir yağına yeniden başlayın. Bu şekilde, adet düzensizliği iyileşene kadar devam edin.

Aspir yağı adet düzensizliğine çözüm için kullanılabilir.

Adet düzensizliği için ne yapılmalı hakkında sunduğumuz bilgiler, umuyoruz ki faydalı olmuştur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.